Ventilační tepelná čerpadla
Ventilace a její vliv na zdraví lidí
V osmdesátých letech minulého století se začal blíže zkoumat tzv. Syndrom nezdravé budovy.
Potíže vyvolané tímto syndromem se začaly týkat osob, často se pohybujících v určitých budovách nebo místnostech Jejich průvodním příznakem byly zejména alergicé obtíže, zhoršení zdravotního stavu, které nakonec vyústily v snížení pracovní schopnosti postižené osoby.
Tento jev není jen něčím, projevujícím se sníženou kvalitou života, ale zejména a především vede ke značným ekonomickým ztrátám a zvýšeným nákladům. Je třeba si uvědomit, že převážná část populace tráví až 90% svého času v interiérech.
U interiéru budov se projevuje:
- znečištění způsobené nebezpečnými chemickými nebo toxickými látkami či prachem
- hluk, nadměrná vlhkost, pachy apod. ve vnitří kondici budovy
- vliv nadměrného množství bakterií, mikrobů, plísní
- koncentrace alergenů
Toto a ještě mnoho dalšího je možno vyřešit řízeným větráním budov.
Řízené větrání je schopno udržet v interiéru optimální teplotu a vlhkost, a současně zajistit dokonalou kvalitu vzduchu uvnitř budovy podle příslušných směrnic, zejména v normě DIN 1946.
Řízené větrání je možné použít jak v nízkoenergetických domech, tak ve starších budovách. V nízkoenergetických domech systém řízeného větrání zajistí potřebnou intenzitu výměny vzduchu i při uzavřených dveřích a oknech. Při rekonstrukcích starších budov je vhodné kromě použití lepší tepelné izolace a výměny oken uvažovat i o řízené ventilaci, která zajistí potřebnou intenzitu výměny vzduchu.
Obvykle starší budovy jsou vystaveny značnému hluku z ulice.

Oproti tomu při řízeném větrání s rekuperací je využívána energie obsažená ve ventilačním vzduchu, který by jinak byl vypuštěn bez užitku ven. Při rekuperaci se navíc využívá i teplo generované uvnitř budovy svítidly, osobami, domácími spotřebiči apod. Ventilační tepelná čerpadla NIBE usnadňují rekuperaci a využívají energii získanou z vypouštěného ventilačního vzduchu k ohřevu teplé vody i k vytápění.
Jak je vidět, rekuperace přispívá nejenom ke zdravému a pohodlnému vytápění, ale také přináší značné úspory tepelné energie. Tímto přispívá výrazně i k omezení emisí oxidu uhličitého.